s
Make your own free website on Tripod.com

Gövde

Gövde, bitkinin toprak üstünde kalan kısmıdır

 

Görevlerine ve yapılarına göre değişik gövde çeşitleri vardır.

Otsu Gövdeler: Genellikle bir veya iki yıllık otsu bitkilerin gövdeleridir. Otsu gövdeler, genelde ince, zayıf ve yeşil renklidir. Otlar, arpa, yulaf, buğday gövdeleri

Odunsu Gövdeler: Ağaçlar gibi çok yıllık bitkilerin gövdeleri sert ve sağlam yapılıdır. Bu tip gövdelere odunsu gövde denir. Gül, elma, çınar, çam ağaçları

 

Yumru Gövde: Yeraltında gelişip besin depo eden gövdelere yumru gövde denir. Patates, yerelması

Sürünücü Gövde: Toprak üzerinde yatay olarak uzanan otsu bitki gövdelerine, sürünücü gövde denir. Çilek, kavun, karpuz, kabak, salatalık bu tip gövdeye sahiptir.

Soğan Tipi Gövde: Soğan, sarımsak, pırasa, lâle gibi bitkilerde kısa ve yassı bir disk şeklinde görülen gövdeye soğan tipi gövde denir.

Yer Altı Gövde (Rizom Gövde): Toprak altında yüzeye paralel uzanan gövdelere, yeraltı gövde ya da rizom gövde denir. Manisa lâlesi, ballı baba bu tip gövdeye sahiptir.

Su Depolayan Gövde (Etli Gövde):Kurak ve sıcak bölgelerde bazı bitkiler gövdelerinde su depolarlar. Kaktüs bitkisinde bu tip bir gövde vardır.

Sarılıcı Gövde (Tutunucu Gövde): Sarmaşık, fasulye ve asma gibi bazı bitkilerin gövdeleri tutunma kökleriyle bir desteğe sarılarak büyürler.

 

Ana Sayfa